Blog

narzędzia do onboardingu

9 narzędzi, które pomogą Ci usprawnić onboarding

Chcesz budować atrakcyjny wizerunek pracodawcy? Zależy Ci na wysokim zaangażowaniu pracowników od pierwszych dni ich pracy? Pamiętaj: w osiągnięciu tych celów może Ci pomóc skuteczne i sprawne wdrażanie pracowników do organizacji. Szukasz narzędzia do onboardingu? Sprawdź, jak w procesie wdrażania nowych pracowników wykorzystać platformę internetową emplo. 

1. Bazy wiedzy

Stwórz bazę wiedzy dla nowych pracowników. Zamieść w niej informacje, które ułatwią im pierwsze tygodnie i miesiące pracy, np.:

 • prezentacje wdrożeniowe,
 • informacje HR (np. dot. benefitów i pracy zdalnej, spis osób, z którymi należy się kontaktować w określonych sytuacjach),
 • wzory dokumentów i regulaminy,
 • identyfikację wizualną marki,
 • informacje o produktach i świadczonych przez Was usługach.

 

 

2. Wnioski

Dostęp do systemu, prośba o wizytówki, chęć korzystania z benefitów – wraz z przyjściem nowego pracownika rusza obieg wielu dokumentów. Usprawnij proces składania i akceptowania wniosków, przenosząc go do wersji elektronicznej – zadbaj o to, żeby nie zajmował za dużo czasu menedżerom i działowi HR oraz nie sprawiał problemu pracownikowi w trakcie onboardingu.

Stwórz listę wniosków, z których w Waszej firmie korzystają nowe osoby. Wypełnią go za pomocą kilku kliknięć i prześlą do osoby, która odpowiada za akceptację konkretnego dokumentu.

Dzięki procesowi w wersji online nowi pracownicy nie będę musieli tracić czasu na poszukiwanie właściwego szablonu dokumentu i osoby, której trzeba go przekazać. Dostaną także automatyczne powiadomienie o statusie swojego wniosku.

 

 

Zobacz darmową wersję demo >>

3. Struktura firmy i profile pracowników

Pomóż nowemu pracownikowi szybko poznać firmę – jej strukturę i poszczególne zespoły. Zachęć go do odwiedzenia zakładki Firma, w której sprawdzi, kto kieruje organizacją i poszczególnymi zespołami. Dzięki podglądowi profili pracowników dowie się, kto odpowiada za konkretny obszar.

Dostęp do tych informacji sprawi, że nowy pracownik bez problemu odnajdzie osobę, z którą najlepiej omówić dany temat i szybciej zintegruje się z firmą. 

 

4. Aktualności

Dzięki dostępowi do aktualności nowy pracownik w trakcie onboardingu będzie na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w firmie. Szybko dowie się, jak wygląda komunikacja w nowym miejscu pracy, kto odpowiada za publikowanie określonych komunikatów, co jest ważne z punktu widzenia kierownictwa i poszczególnych zespołów.

Co więcej – emplo umożliwia nowemu pracownikowi przeglądanie archiwalnych wiadomości. Dzięki temu nowa osoba może sprawdzić, co ważnego działo się w firmie przed jej przyjściem. W zależności od tego, jakie informacje zostaną opublikowane na firmowej tablicy, dowie się np., kiedy pozyskaliście nowego klienta, kiedy wystartowała dana kampania, jakie wydarzenia były organizowane dla pracowników.

 

Pamiętaj: funkcjonalności emplo możesz włączać w zależności od potrzeb firmy. Wybierz te narzędzia do onboardingu, z których chcesz korzystać. Chętnie pomożemy Ci w wyborze >>

5. Grupy dyskusyjne

Zaproś nowego pracownika do wybranych grup dyskusyjnych: firmowych związanych np. z konkretnym projektem czy pracą zespołu, oraz społecznościowych, poświęconych m.in. zainteresowaniom i hobby. Dzięki temu pracownik:

 • szybciej wyrówna poziom wiedzy,
 • wdroży się w realizację konkretnych zadań,
 • pozna tryb Waszej pracy,
 • poczuje się częścią firmowej społeczności.

 

 

6. Cele na okres próbny

Ułatw menedżerom zarządzanie pracą nowych osób, a pracownikom szybsze wdrożenie się w swoje obowiązki. Przydzielone cele na okres próbny pracownik może wpisać do emplo.

System będzie przypominał pracownikowi o konieczności aktualizacji celów. Menedżer będzie mógł z łatwością kontrolować proces wdrożenia nowej osoby i szybko pozna jej efektywność.

Zobacz darmową wersję demo >>

7. Ankieta po onboardingu

Po pierwszych dniach pracy warto zebrać od nowych pracowników kilka informacji, które pomogą Ci sprawdzić, czy proces onboardingu przebiega zgodnie z planem. Przygotuj w emplo krótką ankietę, w której zapytasz pracownika m.in. o to, czy pierwszego dnia stanowisko pracy było odpowiednio przygotowane na jego przyjście – czy dostał komputer z loginami do systemów i kartę do drzwi wejściowych. Zapytaj, czy otrzymał informacje dotyczące np. urlopów i benefitów.

Ankiety możesz przeprowadzać także w późniejszych etapach onboardingu. Możesz zapytać m.in.:

 • czy zakres jego obowiązków pokrywa się z zakresem przedstawionym podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
 • jak ocenia atmosferę panującą w dziale/firmie,
 • czy wie, do kogo należy zgłosić się z konkretnym tematem,
 • na ile prawdopodobne jest, że poleciłby pracę swoim znajomym.

Dzięki ankietom dowiesz się, które elementy onboardingu wymagają poprawy i jakie kwestie dotyczące wdrażania nowych osób omawiać z menedżerami. Nowi pracownicy poczują z kolei, że firma od początku liczy się z ich zdaniem i dba o ich komfort pracy.

Zobacz darmową wersję demo >>

8. Test wiedzy po okresie próbnym

Zbadaj poziom wiedzy pracowników po okresie próbnym. Sprawdź np., czy zapoznali się z podstawowymi zasadami pracy, czy znają strukturę, wartości i misję firmy. Zapytaj o procesy sprzedażowe czy też wewnętrzne procedury.

Korzystaj z prostego kreatora testów w emplo – decyduj o liczbie pytań i zasadach punktacji. Osoby z największą liczbą punktów możesz nagradzać np. firmowymi gadżetami :).

 

 

9. Ocena pracy i kompetencji po okresie próbnym

Stwórz szablon oceny pracy po okresie próbnym. Do udziału w procesie zaproś wybrane osoby (np. pracownika i jego przełożonego). Poproś, aby określili, w jaki sposób oceniają realizację dotychczasowych zadań, wskażą ewentualne obszary do poprawy. Przejrzysty raport pozwoli im z łatwością omówić wybrane zagadnienia i wyciągnąć potrzebne wnioski na przyszłość.

 

 

Pamiętaj: z emplo można korzystać na każdym urządzeniu z dostępem do internetu oraz poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu pracownicy mają stały dostęp do potrzebnych informacji, co jeszcze bardziej usprawnia proces onboardingu.

Chcesz sprawdzić, jak wykorzystać wybrane narzędzia emplo w swojej firmie? Zobacz bezpłatne demo!

 

 

Related Posts