Blog

Przejrzyste przywództwo

5 korzyści płynących z przyjęcia modelu przejrzystego przywództwa

Istnieje możliwość, że co czwarty pracownik nie ma do Ciebie zaufania. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne jedna czwarta pracowników nie ufa swoim pracodawcom, a połowa ankietowanych nie wierzy, że ich pracodawca jest w stosunku do nich otwarty i szczery. Nie trać jednak nadziei! Kluczem do sukcesu jest zastosowanie pewnej magicznej techniki, jaką jest przejrzyste przywództwo.

Przejrzyste przywództwo to potęga

Przyjęcie modelu przejrzystego przywództwa może całkowicie przeorganizować życie Waszej firmy, zwiększając zaangażowanie pracowników, wydajność i zyski oraz zmniejszając rotację pracowników. Może dosłownie wpłynąć na każdy obszar organizacji, bo prawda jest taka, że Twoi pracownicy są obecni w każdym aspekcie jej działalności.

Słysząc hasło „przejrzyste przywództwo”, pewnie wyobrażasz sobie nowatorski startup, na czele którego stoi przedstawiciel pokolenia millenialsów, chodzący w jeansach do pracy. Może się jednak okazać, że jest zupełnie inaczej. Chociaż wiele organizacji, które z powodzeniem stosują taki model zarządzania, często faktycznie przyjmuje demokratyczny styl przywództwa, wprowadzenie pewnych aspektów takiego modelu może przynieść korzyści każdemu liderowi w każdej branży, niezależnie od tego, czy pracuje w renomowanej międzynarodowej korporacji czy maleńkim startupie zatrudniającym jednego pracownika.

W istocie przejrzyste przywództwo stanowi wsparcie dla współpracy. Ostatecznie pracownicy będą w stanie wspólnie pracować jak równy z równym, organizować burze mózgów oraz rozwiązywać problemy tylko wtedy, gdy każdy będzie po tej samej stronie.

Weźmy na warsztat case study sieci amerykańskich restauracji TGI Fridays. W Wielkiej Brytanii marka została wybrana jako „najlepsza duża firma”, po tym, jak 82% pracowników stwierdziło, że praca tam przywołuje silne wartości rodzinne, a 79% powiedziało, że „kocha” pracować w TGI Fridays. Sama firma odnotowała znaczny spadek rotacji pracowników (co jest nie lada osiągnięciem w sektorze, który jest znany z wysokich wskaźników rotacji pracowników). Prezes przypisuje ten sukces osobistym relacjom, jakie pracownicy potrafią budować z klientami oraz swoimi kolegami i koleżankami z pracy.

Wierzymy, że z wdrożenia modelu przejrzystego przywództwa płynie wiele korzyści, które mogą Cię zaskoczyć. Poniżej przedstawiamy pięć, które według nas są najważniejsze.

 

Bardziej zadowoleni pracownicy

Jeśli chodzi o zadowolenie pracowników, korzyści z wdrożenia przejrzystego przywództwa mogą być ogromne. Zasadniczą kwestią jest zrozumienie, jak duże znaczenie mają relacje pracowników z managerami. Z badań wynika, że pracownicy rezygnują nie tylko z pracy, oni rezygnują również z managerów. W badaniu, w którym udział wzięło ponad tysiąc pracowników, dwa stwierdzenia wymienione pośród tych, które najczęściej wymieniano jako powody rezygnacji z pracy, to: „Twój szef Ci nie ufa” i „Twój szef obwinia Cię za błędy”. Z kolejnego badania wynika, że 37% respondentów skłonne jest zrezygnować z pracy ze względu na złą ocenę wyników managerów.

Dobra wiadomość jest taka, że przyjęcie stylu przejrzystego przywództwa może pomóc pracownikom lepiej Cię poznać, zrozumieć Twoje decyzje i poczuć się bardziej związanym z organizacją. Pracownicy angażują się najbardziej, gdy przedstawiciele kadry kierowniczej na bieżąco przekazują im informacje i otwarcie mówią o strategii oraz celach organizacji.

Fakt jest taki, że ten temat co chwilę pojawia się na naszym blogu, ale im lepiej będziesz potrafił przedstawić obraz sytuacji swoim pracownikom tak, aby wiedzieli dokładnie, jaka jest ich rola w organizacji i jak ich praca przyczynia się do ogólnego jej rozwoju, tym lepiej dla Ciebie – a jeszcze lepiej, jeśli Twoi pracownicy „współgrają” z celami organizacyjnymi. Często jest tak, że pracownicy wiedzą, co mają robić, ale nie znają ogólnego motywu. Przejrzyste przywództwo polega na pokazaniu pracownikom uzasadnienia dla podejmowanych decyzji.

Mniej problemów i możliwość ich szybszego rozwiązywania

Ogólnie chodzi o wdrożenie koncepcji „co dwie głowy to nie jedna”. Przejrzyste przywództwo to przejrzysty proces rozwiązywania problemów, a to świetna wiadomość! Nie skupiaj się wyłącznie na tym, że musisz chronić swoich pracowników, nawet jeśli masz im do przekazania nieciekawe informacje. Twoi pracownicy wywodzą się z różnych środowisk, ich procesy myślowe przebiegają w różny sposób, widzą problemy inaczej niż Ty. Zyskasz więcej kreatywnych rozwiązań niż jesteś w stanie sobie wyobrazić.

W rzeczywistości problem, który może na początku wydawać się przeszkodą nie do pokonania, może po prostu wymaga spojrzenia na niego z innej strony. Twoi pracownicy mogą zaskoczyć Cię kreatywnością i pomysłowością. Ponadto w ten sposób zwiększysz ich zaangażowanie, bo będą czuli, że naprawdę mają swój wkład w sukces organizacji.

Większe zaufanie

Czy miewasz czasem nieodparte wrażenie, że za chwilę stanie się coś złego? Nie jesteś w stanie tego rozgryźć, ale po prostu czujesz, że zaraz się coś stanie… Często, jeśli znikasz za zamkniętymi drzwiami na całe dni i tylko biegasz od spotkania do spotkania, Twoi pracownicy też zaczynają mieć takie wrażenie.

Wprowadzenie modelu przejrzystego przywództwa pomoże Ci rozwiać wszelkie niepokoje, uspokoić pracowników i zwiększyć zaufanie. Twoi pracownicy będą wiedzieć, że nie dzieje się nic złego, bo (zob. pkt 2) będą na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w firmie, a Ty poinformujesz ich, gdy tylko na horyzoncie pojawi się jakiś problem.

Dodatkowo jeśli Twoi pracownicy będą na bieżąco informowani o wszystkim, co dzieje się w firmie, to będą też w stanie zrozumieć procesy podejmowania decyzji. Czasami nawet najbardziej uzasadnione decyzje mogą wydawać się jak grom z jasnego nieba, szczególnie jeśli pracownicy nie będą wiedzieli, co warunkowało ich podjęcie.

będą wiedzieli, co warunkowało ich podjęcie.

Więcej wolności

Możesz wierzyć lub nie, ale model przejrzystego przywództwa daje więcej swobody. Chociaż idea rozmawiania z pracownikami o wszystkim może wydawać się nieco przerażająca, jeśli wcześniej nigdy tego nie robiłeś, to po zwalczeniu wszystkich początkowych obaw, okaże się niezwykle wyzwalająca.

Masz możliwość popełniania błędów i przyznawania się do nich. Możesz urosnąć w oczach swoich pracowników. Wcale nie musisz sprawiać wrażenia osoby nieomylnej ani mieć poczucia, że musisz uzasadniać każdą swoją decyzję. Możesz okazywać zrozumienie dla problemów, z jakimi zmagają się Twoi pracownicy, akceptować emocje, zachęcać pracowników do działania, słuchać ich pomysłów i zapewniać ich, że ktoś ich słucha. Możesz być otwarty i szczery, przekazując feedback (i wysłuchując informacji zwrotnych, jakie oferują Ci pracownicy).

Gdy zaskarbisz sobie zaufanie pracowników, będą wspierali Cię w podejmowaniu ryzyka i popełnianiu błędów, dlatego że wasze relacje będą zażyłe.

Lepsze wyniki

To rezultat, jaki osiągniesz dzięki wprowadzeniu wcześniejszych czterech punktów, ale też bezpośrednia korzyść płynąca z wprowadzenia modelu przejrzystego przywództwa. Twoi pracownicy będą osiągali lepsze wyniki, bo będą szczęśliwsi oraz bardziej zaangażowani i lojalni w stosunku do Ciebie i całej organizacji. Co więcej, lepsze wyniki przekładają się na obiektywny i wymierny wzrost zysków. Dodatkowo, jeśli Twoi pracownicy będą bardziej zadowoleni i zaangażowani, prawdopodobieństwo, że odejdą z Twojej organizacji w nieznane będzie dużo mniejsze. Przejrzyste przywództwo może pomóc zmniejszyć rotację pracowników, co prowadzi do redukcji kosztów operacyjnych i utraty wiedzy, a jednocześnie pomaga zatrzymać talenty w organizacji.

 

Related Posts